Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników

W celu dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników, pracodawca składa wniosek wraz z załącznikami (druk do pobrania nr 1) w organie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego, (tj. dla gminy Leśnica - w Gminnym Zarządzie Oświaty w Leśnicy ul. Nad Wodą 15).

Do wniosku należy załączyć potwierdzone za zgodność z oryginałem przez pracodawcę:

  1. Kopie dokumentów potwierdzających posiadanie przez pracodawcę lub osobę prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osobę zatrudnioną u pracodawcy kwalifikacji wymaganych do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych;
  2. Zaświadczenie o zatrudnieniu osoby prowadzącej szkolenie w imieniu pracodawcy w pełnym okresie nauki zawodu/przyuczenia młodocianego.
  3. Kopię świadectwa ukończenia przez młodocianego zasadniczej szkoły zawodowej;
  4. Kopię umowy o pracę z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego;
  5. Kopię dyplomu, świadectwa lub oryginał zaświadczenia potwierdzającego ukończenie przez młodocianego nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i zdanie egzaminu;
  6. Dokument potwierdzający sposób reprezentowania pracodawcy – w przypadku potrzeby (np. jeżeli pracodawca jest spółką).
  7. Kopię świadectwa pracy (w wypadku potrzeby, np. krótszy okres kształcenia);
  8. Pełnomocnictwo,  jeśli wnioskodawca reprezentowany jest przez inną osobę;
  9. Aktualny wydruk z CEIDG lub wpis KRS w zależności od formy prowadzonej działalności pracodawcy (w wypadku s.c. również kopię umowy spółki);
  10. Wypełniony formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis; (druk do pobrania nr 2).
  11. Oświadczenie o łącznej wielkości pomocy de minimis wraz z kopiami zaświadczeń o pomocy de minimis, otrzymanej w roku, ubiegania  się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, lub Oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis w powyższym okresie (druk oświadczenia  do pobrania nr 3).
  12. Oświadczenie pracodawcy dot. statusu rzemieślnika (druk oświadczenia  do pobrania nr 3).
  13. Oświadczenie dot. kosztów pracodawcy poniesionych na naukę zawodu (druk oświadczenia  do pobrania nr 6).
  14. Inne dokumenty/informacje na prośbę organu. W przypadku uzasadnionych wątpliwości, co do treści przedłożonych dokumentów/informacji, organ ma prawo prosić wnioskodawcę o dokumenty/informacje niezbędne do ich wyjaśnienia.

Brak któregokolwiek z powyższych dokumentów spowoduje, iż pomoc de minimis nie może być pracodawcy udzielona.

Uwaga! 

Nowe wzory formularzy informacji przedstawianych przez podmiot ubiegające się o pomoc de minimis – wyjaśnienia UOKiK

W dniu 9 sierpnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240001206).

Celem nowelizacji jest odpowiednie dostosowanie do obecnego stanu prawnego treści wzorów formularzy informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis określonych w załączniku nr 1 i 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis [page,id_cms='1',type='url'].

W nowych wzorach formularzy m.in.:
• zaktualizowano odwołania do dwóch nowych rozporządzeń Komisji w sprawie warunków udzielania pomocy de minimis, tj. rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 oraz rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2832.
• doprecyzowano brzmienie pkt 9 i 10 w części A obu formularzy do treści art. 3 ust. 2 rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 oraz rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2832 limit pomocy de minimis, zgodnie z którym limit pomocy de minimis liczony jest w odniesieniu do okresu 3 minionych lat, a nie jak dotychczas do danego roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających go lat podatkowych;
• dodano w pkt 10 części A obu formularzy pola umożliwiającego wskazanie, czy wnioskodawca powstał w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy;
• w części A1 obu formularzy rozszerzono zakres przypadków, w których ww. część powinna być wypełniania o inny podmiot, na którego została przeniesiona odpowiedzialność podatkowa, w związku z działalnością prowadzoną w danej spółce oraz o przypadki, gdy o pomoc wnioskował wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo akcjonariusz prostej spółki akcyjnej;
• w części C obu formularzy wykreślono pytanie dotyczące działalności w sektorze transportu drogowego towarów, gdyż rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 oraz rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2832 nie zawierają już odrębnego limitu pomocy de minimis dla tego sektora działalności gospodarczej. Ponadto w części C formularza w załączniku nr 2 wykreślono pytanie dotyczące sektora węglowego, gdyż zgodnie
z rozporządzeniem Komisji (UE) 2023/2832 ww. działalność nie jest już wykluczona z udzielania pomocy de minimis.

W nowelizacji rozporządzenia wprowadzono przepis przejściowy, zgodnie z którym do informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis udzielaną na warunkach określonych w rozporządzeniu KE (UE) nr 1407/2013 oraz rozporządzeniu KE (UE) nr 360/2012 stosuje się dotychczasowe brzmienie formularzy.

oświadczenie o otrzymanej pomocy po zmianie.docx (15,88KB)
nowe-wzory-formularzy-informacji-przedstawianych-przy-ubieganiu-sie-o-pomoc-de-minimis-wyjasnienia-uokik-12082024 1.pdf (129,37KB)
nowy-wzor-zaswiadczenia-o-pomocy-de-minimis-wyjasnienia-uokik-4072024.pdf (123,03KB)
Kopia formularz-informacji-pomoc-de-minimis-rozporzadzenie-2023-2831-12082024.xlsx (61,94KB)
 

O zawarciu umowy o pracę z młodocianym pracownikiem, zamieszkałym na terenie Gminy Leśnica, pracodawca jest zobowiązany powiadomić Burmistrza Leśnicy, co umożliwi zaplanowanie środków na dofinansowanie kształcenia (druk do pobrania nr 4).

Wydanie decyzji administracyjnej oraz przekazanie dofinansowania.

Pracodawcom, którzy wykształcili młodocianego pracownika oraz spełnili wszystkie niezbędne przesłanki wynikające z przepisów prawa, przysługiwać będzie dofinansowanie zgodnie z art. 122 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.) w wysokości:  

Okres/tryb nauki

Wysokość dofinansowania

Nauka zawodu o okresie kształcenia 36  m-cy

8.081,00* zł

 

Przyuczenie do wykonywania określonej pracy

254,00* zł
(za każdy pełny miesiąc kształcenia )

W przypadku nauki zawodu prowadzonej w zawodach wskazanych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w prognozie, o której mowa w art. 46b ust. 1

do 10 000,00* zł

 

 

 * Powyższe kwoty dofinansowania podlegają waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli ten wskaźnik w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym następuje wypłata dofinansowania, wynosi co najmniej 105%.

Pomoc de minimis.

Na podstawie art. 122 ust. 11 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.), dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników jest traktowane, jako pomoc de minimis udzielaną zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, s. 1) lub rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, s. 9).

Korzystanie z pomocy de minimis obwarowane jest limitem kwotowym; kwota pomocy de minimis przyznana dowolnemu podmiotowi gospodarczemu nie może przekroczyć 200 tys. EURO w dowolnie ustalonym okresie trzech lat budżetowych. Pułap ten stosuje się bez względu na formę i cel pomocy de minimis, a także bez względu na to czy pomoc przyznana państwu członkowskiemu, jest w całości czy w części finansowana z zasobów Wspólnoty. Z powołanego zapisu wynika, że podczas obliczania przyznanej już kwoty pomocy de minimis, należy wziąć pod uwagę trzy kolejne lata budżetowe – a więc rok, w którym przyznawana jest pomoc oraz dwa poprzednie lata podatkowe.

Od dnia 01 lipca 2014 roku Pracodawca w formularzu informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis nie jest zobowiązany do wypełnienia części B dotyczącej oceny trudnej sytuacji ekonomicznej, ani także nie ma obowiązku przedstawiania sprawozdań finansowych za okres 3 lat obrotowych. Natomiast zobowiązany jest do wypełnienia części D formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, jeżeli otrzymał pomoc inną niż pomoc de minimis (np. refundację z OHP na danego ucznia, na którego składa wniosek) i wykazania kwoty refundacji. Jeżeli w tabeli Pracodawca wykazał otrzymaną pomoc inną niż pomoc de minimis, powinien dodatkowo wypełnić pkt 1-8, które znajdują się poniżej tabeli.

W przypadku kiedy Pracodawca nie otrzymał pomocy innej niż pomoc de minimis (np. refundacji z OHP) powinien wpisać w części D formularza de minimis „Nie otrzymałem pomocy z OHP na refundację wynagrodzenia młodocianego pracownika” (podając jego imię i nazwisko)

Z dniem 01.07.2014 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz. U. z 2014 r., poz. 865). Zgodnie z postanowieniami tego rozporządzenia od 01.07.2014 r. refundacja z OHP staje się pomocą de minimis. Suma przyznanej Pracodawcy pomocy de minimis z różnych źródeł nie może przekroczyć 200 tys. euro w ciągu 3 lat (pod uwagę bierze się rok bieżący i dwa lata poprzednie).

poprzednie).

Sprawy dofinansowania kosztów kształcenia pracowników młodocianych w gminie Leśnica  prowadzi i informacji udziela:

Gminny Zarząd Oświaty w Leśnicy ul. Nad Wodą 15

tel. 77 - 4048315, fax 77 - 4048316

Warunkiem wszczęcia sprawy jest złożenie wniosku

Druki do pobrania:

  1. Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika.
  2. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis wraz z instrukcją.
  3. Oświadczenie dot. pomocy de minimis.
  4. Zgłoszenie zawarcia umowy z młodocianym pracownikiem.
  5. Oświadczenie pracodawcy dot. statusu rzemieślnika.
  6. Oświadczenie pracodawcy – spółka cywilna dot. statusu rzemieślnika.
  7. Oświadczenie dot. kosztów pracodawcy poniesionych na naukę zawodu.
  8. Oświadczenie na wniosek strony.

Wniosek można złożyć:

  • listownie - na podany wyżej adres
  • osobiście – preferowany sposób umożliwiający wstępną weryfikację dokumentów

Termin składania dokumentów

Wniosek należy złożyć w terminie 3 miesięcy od  dnia zdania przez młodocianego egzaminu, zgodnie z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.

Zgodnie z § 3a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2018 r. poz. 2010 z późn. zm.), w związku z art. 195 § 1 Kodeksu pracy, o zawarciu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, pracodawca zawiadamia Burmistrza właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego, a w przypadku pracodawcy będącego rzemieślnikiem - również izbę rzemieślniczą właściwą ze względu na siedzibę rzemieślnika (druk do pobrania nr 4).

Czas załatwiania

Wydanie decyzji administracyjnej zgodnie z art. 35 § 3 KPA. Przekazanie dofinansowania przyznanego w drodze decyzji zależne jest od otrzymania środków Funduszu Pracy na dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników.

Tryb odwoławczy

Od decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem kierownika GZO w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Akty prawne dotyczące sprawy

  1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.)
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2019 r., poz. 391).
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2017, poz. 622 z późn. zm.).
  4. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2018 r. poz. 2010 z późn. zm.).
  5. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775 z późn zm.).
  6. Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. 2023, poz. 702).
  7. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz.U. z 2024 r. Nr 40 z późn. zm.),

druk_nr_1_wniosek o dofinansowanie.doc (54,00KB)
druk nr 2 Formularz de minimis_2014.xls (141,00KB)
druk nr 3 Oświadcz.de_minimis.doc.rtf (122,09KB)
oświadczenie o kosztach.docx (13,90KB)
oświadczenie rzemieślnika.docx (16,68KB)
oświadczenie rzemieślnika S.C.docx (16,79KB)

art.75 kpa oświadczenie na wniosek strony.docx (13,70KB)

Karta informacyjna sprawy 2024.doc (67,50KB) 

druk nr 2 Formularz de minimis_2014.pdf (1,37MB)
druk nr 3 Oświadcz.de_minimis.pdf (227,97KB)
druk_nr_1_wniosek o dofinansowanie.pdf (221,21KB)
oświadczenie o kosztach.pdf (179,58KB)
oświadczenie rzemieślnika.pdf (225,00KB)
oświadczenie rzemieślnika S.C.pdf (226,01KB)
art.75 kpa oświadczenie na wniosek strony.pdf (135,02KB)
Karta informacyjna sprawy 2024.pdf (304,23KB)

zmienione druki od 01.07.2024 r.

Karta informacyjna sprawy IX 2024.doc (68,00KB)
Karta informacyjna sprawy IX 2024.pdf (216,61KB)
nowe-wzory-formularzy-informacji-przedstawianych-przy-ubieganiu-sie-o-pomoc-de-minimis-wyjasnienia-uokik-12082024 1.pdf (129,37KB)
nowy-wzor-zaswiadczenia-o-pomocy-de-minimis-wyjasnienia-uokik-4072024.pdf (123,03KB)
Kopia formularz-informacji-pomoc-de-minimis-rozporzadzenie-2023-2831-12082024.xlsx (61,94KB)